Přírodní hygiena na cestách, šetrně nejen k sobě

Dlouhodobě se snažím snižovat množství vyprodukovaného odpadu a hledat možné alternativy tradiční kosmetiky a hygienických pomůcek. Jednak mi to přijde správně k planetě, druhak to dělá dobře i mně samotné. Osobně si na výrazné líčení nepotrpím, a tak i muži můžou klidně číst dál a třeba se inspirovat.

V zásadě se u kosmetiky a hygieny snažím držet tří pravidel:

I. Informuji se, jak je výrobek šetrný k přírodě

2. Volím, pokud možno české a slovenské značky

3. Důležitý je obal (zda plnitelný plastový, nebo papírový z Číny řešila minulý rok i značka Biorythme a bylo to velmi zajímavé zamyšlení.)

Mezi tím úplně nejzásadnější, co vozím, je kokosový olej. Podle toho, na jak dlouho jedu, vezmu buď originální obal, nebo přendám do plechových šroubovacích dóziček. Případně když jedu na déle, kupuji na místě. Je to takový malý poklad. Přidávám ho do jídla, mažu se s ním, dá se s ním i čistit zuby (nebo provozovat tzv. oil pulling, ale mně se z toho dělá špatně).

Moje cestovní obaly na mýdla, šampuky, kokosový olej a podobné.

Esenciální oleje

Další základní položkou na seznamu jsou esenciální oleje. Jsou pro mě malými kouzelníky. Některé mě zklidňují, jiné pomáhají s dýcháním. Mám slušnou sbírku, ale na cesty si zásadně vozím Tea Tree, levanduli, červený pomeranč a poslední dobou i roll-on aroma olej proti migréně. Mám ozkoušeno, že v malé míře mi tahle kombinace nevadí ani přímo na pokožku (většina EO přímo na pokožku nepatří, jsou velmi intezivní.

Tea Tree používám přímo pod nos, nebo na inhalační lázeň pár kapek spolu s pár lístky šalvěje. Taky si sama míchám roztok do malého příručního rozstřikovače. Protože parfémy nepoužívám, tohle je krásně nahradí, kdekoli si vyrobím znovu a v létě to i příjemně osvěží. Lahvičky mám teda plastové, ale to spíš proto, že mi vydržely nejdéle. Těm skleněným se rozbila plastová víčka.

Na EO nejsem odborník, ale v zásadě bych vám doporučila používat je přiměřeně. Může se totiž stát, že se u vás projeví alergická reakce. Taky pozor, ne všechny značky mají EO přírodní. Já jsem vyzkoušela několik firem, ale nejvíc kousků mám od české značky Nobilis Tilia od Krásné Lípy a firmy Renovality.

Ústní hygiena

V péči o zuby pro mě byla pasta a ústní voda od BEN & ANNA takovým milníkem. Do té doby jsem vždy měla pastu klasicky v tubě a přiznám se, že mi vždycky vydržela děsně dlouho. Jakýmkoli možnostem si vyrobit vlastní odolávám. Nějak se bojím, že si zničím sklovinu.

BEN&ANNA zubní pasta.

Pasta je ve skleněné dóze, kterou dál využiju třeba na jedlý dárek, nebo svíčku. I ústní voda je ve skleněné lahvičce! Já si vždycky část odeberu a vodu odliju do cestovního balení. A proč jsem tak nadšená! Já vím, že se pasta nejí, ale tahle je prostě chuťově příjemná. Zuby a dásně se po ní krásně zklidní. Záměrně jsem si zvolila řadu Sensitive, protože od rovnátek mám dásně velmi citlivé. Hele tomuhle musíte dát šanci, fakt.

Dotaz od vás: “Proč bych měl používat pastu na zuby a čemu se vyhýbat. Už několik let si čistím zuby olejem a kořením a dobrý.”

Moje odpověď: V podstatě skoro všichni dentisté se shodnou, že důležitý je mechanický pohyb. Takže primárně je pasta o pocitu v ústech. Já osobně jsem zkoušela oil pulling s kokosovým olejem, a mně to prostě nesedí. Dělá se mi z oleje špatně. Důležitá je prostě technika čištění a správný kartáček. Osobně mám kartáčky s menší hlavicí.

Péče o vlasy

Vlasy. Každý je máme jiné a každé vyžadují jinou péči. Kromě krátké epizody na střední, kdy moje vlasy měnily barvu od blond po havranově černou, si vlasy nebarvím. Moje barva je přírodní a odvíjí se od ročního období a místa, kde se nacházím. Pokud jsem delší dobu u moře, věnuju jim o trochu větší péči a dám si třeba kůru henou, která se po čase sama vymyje. Nebo zábalem z vajec, olivového oleje a citrónu (což mi poradila známá kadeřnice).

Kondicionér se šampukem. Momentálně moje oblíbená dvojice od Ponia.

Můj vztah ke klasickým šampónům je jasný. Složení se nedá pořádně přečíst, tak jak to může pomoct mým vlasům a přírodě? Hlavně na cestách se někdy myju přímo v přírodě a opravdu tam takovéhle veselé bublinky nechci vypouštět.

Vyzkoušela jsem všechno možné a podrobně se rozepíšu v samostatném článku. Jen ve zkratce: zkusila jsem no poo metodu, mytí moukou, suchým práškem, jílem, šampuky i eko šampóny. Nejvíce mi ale vyhovují šampuky. Jsou malé, skladné, ekologicky rozložitelné a moje vlasy jsou po nich prostě nejlepší. Několik značek mi prošlo rukama a zatím jsem zakotvila u slovenské značky Ponio. A poslední dobou používám i kondicionér od té samé značky. Ten je v malé dózičce, kterou poté opět využiju. Mimochodem se od té samé značky dají koupit přenosky. Já je používám hlavně na kokosový olej.

Mýdlo

Mýdlo je něco, co mi vydrží opravdu dlouho. A každoročně si kupuji levandulové na vánočním trhu na Křivoklátu. Sem tam nějaké dostanu, a proto nemám oblíbenou konkrétní značku. I když musím uznat, že mýdlo od Almarasoap mi udělalo radost a hezky voní. Do budoucna si chci ale připravovat svoje mýdla z bylinek, které si sbírám na Šumavě.

Ručně vyráběné Almarasoap a mýdlenka od Kateřiny Motlové od nás ze Šumavy

Šetrné deodoranty

V neposlední řadě zmíním deodoranty. Po různých zkušenostech používám dvě značky. A to už zmíněné značky Biorythme a Ponio. Růžovou alej od Ponia jsem loni dopotřebovala. Ale voní tak krásně, že si ho asi znovu pořídím. Novinkou pro mě byl deodorant s vůní Pačuli v malém, cestovním provedení od Biorythme. Shodou okolností za touhle sympatickou značkou stojí moje spolužačka z gymnázia. U nich si můžete vybrat jednak z několika vůní, ale také jestli chcete deoš se sodou, nebo bez a jestli do plastového obalu (s možným dokoupením náplně), nebo papírového jednorázového. Ty vůně jsou úžasné, jenom pozor při vysokých teplotách má deoš tendenci se rozpouštět, což ten od Ponia ne.

Menší tubička deodorantu od Biorythme a papírová tuba od Ponio

V mojí taštičce jsou i jiná různá mazadla. Většinou na bázi olivového oleje a zakoupená na místě kam jedu. Co mi nikdy nechybí, je domácí propolis. Takový malý kouzelník na oděrky. Samozřejmostí jsou pro mě látkové vložky a látkové odličovací tampóny a taky holící strojek. Žiletky seženete všude po světě. Jediný kousek zkrášlující kosmetiky, který mám, je řasenka. Ta sice není z ČR, ale zase jsem podpořila milou paní v jednom eko krámku v Sušici.

Přírodní hygiena a kosmetické radosti

No a radost si dělám a vzpomínky udržuji malými suvenýry z cest. Nejen v podobě koření, ale hlavně kosmetiky. Z Řecka jsem si dovezla šalvějovou vodu z Amorgosu a několik malých mastiček na bázi včelího vosku a olivového oleje. Z Egypta mám tělové balzámy, ale ty jsou tak aromatické, že mi asi vystačí ještě pár dalších let. Snažím se kupovat u malých výrobců a přitom se i něco dozvědět o jejich životě. Máte to podobně?

Jak jste si všimli, sama si nevyrábím, kromě zábalu, vlastně nic. Raději podpořím značku, která je lokální a přemýšlí eko a taky ráda experimentuji. Ale co vy, zkoušeli jste někdy něco? Já bych do budoucna ráda zkusila svoje mýdla. Nekomerčně, samozřejmě.

Poznámka: většinu produktů mám ozkušeno za poslední roky, některé mi na test poskytla firma NuSpring. Vybrala jsem si ale ty, které zapadají do mého konceptu Jde to i jinak.

Nikola aka She Nekesa

Nikola aka She Nekesa

S nomádským srdcem cestuji světem. A když necestuji tak, láskou k zemi žiju na Šumavě. A všechno si dělám tak trochu jinak #jdetoijinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *