Šumava tajemná, Šumava divoká a nádherná. Znám hodně lidí, co Šumavu milují. Jezdí na Šumavu na kola, nebo pěší výlety s rodinou. Poslední roky se přidávají i ti, co jdou přechod Šumavy. Tůra kolem 150 kilometrů na zhruba týden se spaním v nouzových, nocovištích. Směrem od Železné Rudy na Novou Pec jsem ji prošla i já. A taky že poslední měsíce na Šumavě žiju, hodně lidí se mě ptá jestli přechod Šumavy má smysl.
Odpovím rovnou, že smysl to má. Jde totiž o pět dní, kdy se vytrhnete ze svého stereotypu. Pět dní, kdy budete v přírodě od rána do večera. Pět dní, kdy se vaše návyky změní, komfort sníží a budete řešit věci jinak. Není nad to se ráno probouzet s prvním světlem a s rosou v trávě. Není nad to večer usínat a vidět ty miliony hvězd nad sebou. A taky se občas trochu leknout zvuků lesa, které neznáme. Na cestě také vznikají mikropřátelství. Velmi často narazíte na lidi, se kterými můžete překvapivě snadno sdílet svoje zkušenosti, zážitky i názory na život.
Proč se na přechod Šumavy vydat
Kromě výše zmíněných pro mě bonusů jako je pobyt v přírodě, vytrhnutí ze stereotypu, řešení situací za chodu a potkávání lidí je potřeba zmínit i emoce a duchovno. To co se s vámi děje, jaké myšlenky vám lítají hlavou, co cítíte. Z mé zkušenosti je to při treku intezivnější. Moje myšlenky se srovnávají a já se cítím osekaná o nánosy různých těžkostí z běžného života.
Narozdíl od ostaních hraničních pohoří je ženského rodu. Její keltská minulost i nedávná pohnutá historie láká. Díky dlouho uzavřenému vojenskému pásmu si na mnoha místech zachovala divodkou přírodu. Šumava má nesporně svoje kouzlo. Projít jí znamená vidět celek. Nejenom oblast okolo profláknutých obcí jako je Kvilda, nebo Modrava. I pro milovníky Šumavy to může být zcela nový zážitek. Pro mě je neprozkoumaná oblast od Strážného k Nové Peci. Jiné výhledy i jiná atmosféra.
Po celé délce trasy taky narazíte na informační cedule o fauně, flóře a historii. Určitě se tak něco přiučíte.
Navíc systém nouzových nocovišť je vcelku ojedinělý. Když se podíváte na mapy.cz jde o jediné pohoří s takovým uceleným systémem. Správa Národního Parku Šumava tak vyšla vstříc těm, ktěří dávají přednost spaní v přírodě.
Proč se na přechod nevydat
Jedním z důvodů může být množství asfaltových cest. Bohužel díky vojenské minulosti a dotacím je hodně cest vyasfaltováno, nebo jde o šotolinu (až polovina trasy). To opravdu není moc příjemné na delší chůzi s batohem. Myslete na to při výběru obuvi a pohorky klidně nechte doma.
Dalším důvodem, který mi došel až nedávno z osobní zkušenosti, je množství lidí kumulovaných na nouzových nocovištích. Je prima, že jsou. Na druhou stranu jsou často velmi plná. Prostor to není zas tak velký a tak když se vám tam sejde 5 a více stanů, už to hraničí s pocitem z přeplněného kempu. Při našem přechodu se nám povedlo natrefit na partu, která přechod spojila s oslavou několika narozenin. V noci tak nebyl klid a celá banda zabrala větší část nocoviště. Nejhoší zážitek mám z nouzového nocoviště u Modravy a to opakovaně. Protože je hodně blízko vesnici a hlavně pivovaru, noční hlučné návraty nejsou výjimkou.
Nouzová nocoviště
Celkem je nouzových nocovišť 7. Slouží k přespání na jednu noc. Přes den by zde neměl stát žádný stan. O trochu více informací najdete na webu NP Šumava. Zhruba každých 15 km od sebe. To je poměrně málo, pokud jste zvyklí chodit. Na druhou stranu, když jedno nocoviště přeskočíte, nemáte tolik příležitostí se zastavit a jen tak si vychutnávat výhledy.
Počítejte s tím, že není kam vyhodit odpad. Co si donesete, to si prosím taky odneste. Vyhodit můžete po cestě na Poledníku a na Modravě. Na nocovištích chybí pitná voda. Pramen je cestou na Poledník. Značený v mapě je na Bučině kousek od Alpské vyhlídky. Jenomže bývá vyschlý. Další vodu najdete až u nocoviště Nové údolí, u chaty za železniční zastávkou vlevo.
Taky se připravte na to, že nocoviště nemají přístřešky. Někdy ani stůl. Se záchodem byl problém jen na Modravě, kde jsou toalety docela daleko od nocoviště a špatně značené.
Dokoupit co potřebujete můžete v Železné Rudě, na Modravě a ve Strážném. Občerstvit se můžete i na Poledníku, v Alpské vyhlídce na Bučině a v Nové Peci.
A POZOR! Cesta od Jezera Laka na Poledník (zelená, červená) a z Poledníku (červená) na bývalou Javoří Pilu je od 16.11 do 14.7. uzavřená.
Alternativy a spaní mimo nouzová nocoviště
Existují samozřejmě i alternativy jak k trase, tak k přespání. Nemusíte jít celou trasu po páteřní turistické cestě (převážně červená) od Železné Rudy až po Nové Údolí (nebo naopak). Stačí si vybrat nocoviště a trasu upravit. Jít třeba dělší turistickou cestou, nebo využít cyklotrasy. Druhá varianta je nespat na nouzových nocovištích. Tady ale pozor. Nacházíte se na území Národního Parku. Tudíž byste neměli:
- pohybovat se mimo vyznačené trasy
- tábořit a rozdělávat ohně mimo místa k tomu vyhrazená
- sbírat a odchytávat rostliny a živočichy
Co to v praxi znamená? V zákoně máme dva termíny: nocování a táboření. Hranice mezi nimi není přesně vymezena. Zákony umožňují v přírodě volně nocovat. Všeobecně jde o jednorázové přespání bez znaků dlouhodbějšího pobytu. Takže spaní v hamace, nebo na zemi pod celtou nebo ve žďáráku by mělo být v pořádku. Za táboření se považuje vícedenní pobyt na jednom místě, kde si postavíte stan (nebo jiné pevné přístřeší), založíte ohniště, natáhnete šňůry na sušení prádla, nebo třeba vykopete latrínu.
Tím, že si postavíte stan (nebo jiný pevný přístřešek), se dostanete na hranici mezi nocováním a tábořením. A to i přes to, že chcete přespat jenom jednu noc.
Řešením může být přespání na cestě, nebo v přístřešku. Takové přespání jsme podnikly i já s Gábinou první noc na přechodu Šumavou. Ustlaly jsme si v přístřešku Pod Polomem. Pokud budete takhle nocovat, vemte si lopatičku, nebo jinak zakopejte to, co po vás v lese zbude.
Podrobný návštěvní řád NP Šumava můžete prozkoumat tady.
Celý report z přechod v létě 2017 si můžete přečíst pod dnech tady:
Pokud máte jakýkoli dotaz, zeptejte se v komentářích. Moc ráda budu i za sdílení vašich zážitku z přechodu a Šumavy celkově.
A taky nezpomeňte, že jsem vám domluvila 5% při nákupu od Natura-Nuova. Při objednávce stačí do poznámky napsat heslo NEKESA.
2 komentáře
Ahoj, jsem z úplně druhé strany republiky a letos jsem se chystal poprvé vydat toulat se Šumavou. Měl jsem naplánovanou stejnou trasu, o které zde píšeš, ale celkem hodně mě odrazují zmiňované všudypřítomné asfaltky. Nejsi první, u koho o nich čtu. Nerad bych, aby pro mě byla nakonec Šumava jedno velké zklamání. Nebyl by tip, jak jít mnohem přírodnější cestou? Spát hodlám pod širákem, tak noclehoviště být úplně nemusí. Moc děkuji za každou radu.
Ahoj, jsem ráda že se chystáš na Šumavu. Realita prostě je, že jako bývalý prostor jsou lesy protkané zpevněnými cestami. Plus bohužel tu kdosi objevil dotace a místo hezkých šotolinových cyklostezek jde zase o asfalt. ALE, dá se hledat i alternativní cesty. Pomyslná červená, která se táhne z jednoho konce na druhý se dá trochu natáhnout s tím, že budeš víc kličkovat Neříkám že se zpevněným cestám úplně vyhneš. Okolo Modravy a Strážného to jde docela těžko.
Taky musíš počítat s tím, že spaní mimo vyhrazený prostor je NP prostě out. A prosím drž se toho, ono kdyby tě pak někdo chytil někde v lese, akorát to přilévá olej do ohně proti bivakování. Hranice toho kde a jak můžeš spát je dost tenká. V NP je síť nouzových nocovišť fajn. Pravda je, že třeba my když jsme šly s kamarádkou přechod, nedošly jsme až na nocoviště a spaly v jednom z přístřešků se stolem. I když byl kolem hezký plac, držely jsme se co nejvíc přístřešku to šlo. Pokud půjdeš jen pod širák, žádná hamaka ani tarp a tak, máš to trochu jednodušší.
Můj osobní tip je prostě nejít ta frekventovaná místa. Ale uhnout směrem na Velhartice, jít na Kochánov, Kepelské Zhůří, Hartmanice (jen kousíček od nich najdeš zbytky bývalých Paští). Tam se můžeš rozhodnout jestli to přes Srní dojdeš na Modravu. Je to asi to nejfrekventovanější nocoviště, ale zase ja tam pivovar. Kromě silnice z Čeňkovi pily za Srní se dá pevným cestám vyhnout. Cesta ze Strážného směr Plechý je hodně zpevněných cest.
Ještě můj osobní tip. Moc hezká cesta je z Horské Kvildy přes Zlatou Studnu na Popelnou. Divoká cesta podél řeky. Za Popelnou je další bývalé osídlení, Buzošná. Tam se potom dá promotat až směr Kašperské Hory a pozor, tady kousek jsou hne dvě místa, kde se dá krásně přespat úplně v pohodě i se stanem. U vyhlídky Sedlo a na Žďánově – tady je dokonce i ohraničené ohniště. Hezká cesta vede odtud směr Královský kámen a Javorník. Z Javorníku se dá promotat na Úbislav, Stachy a potom buď Vimperk, nebo pokračovat na Kubovu Huť a Boubín. Všechny tyhle zacházky ale budou o dost delší, než jít napřímo. Za to bude míň lidí, nečekané výhledy a objevíš ze Šumavy víc, než Polední, Modravu a Kvildu 😉